Deprem günlüğüm (Kahraman Maraş)

6 Şubat 2023 tarihinde 10 ilimizi etkileyen 7.8 ve 7.5 şiddetinde ki deprem hepimizi yürekten etkiledi. Bütün halkımız birlik ve beraberlik içinde yardıma koştu ve kaybettiklerimizin acısını yüreğimizde hissettik.

Böyle bir dönemde biz bir grup genç Kahramanmaraşı ziyaret edip bizde olan emanetlerini teslim ettik. Nacizane gördüklerimin artıları ve eksilerini yazmak istiyorum. Allah göstermesin ama bu felaketleri tekrar yaşarsak bu satırları unutmayayım ve ne yapmam gerektiğini bileyim.

Artılar

Çok hızlı organize olup yardımlar toplandı.

Şehre gelen malzeler çok büyük bir depoda toplanıyor. Bu depoda her tırın ve aracın içeriği kayıt altına alınıp tasnif ediliyor. İkinci el eşyalar ayrılıyor. Bize verildiğinde giymeyeceğimiz hiç bir şey depmremzede kardeşlerimize gitmiyor.

Eksiler

Yardımlar uygun yere uygun şekilde iletilemedi. Dağıtım şebekesi kurulmadı.

Herkes yardım gönderdi. Fakat hangi yardımı nereye göndereceğinizi bilemedik. Tasnif edilmedeki problem büyüktü.

Kahraman Maraşta ekmek verecek kimseyi bulamadık. 400 den fazla ekmek ile gitmiştik. Büyük kısmını taze ekmek isteyenlere ikram ettik. Fakat kalan 50 ekmeği verebilecek bir yer bulamdık. Aş evleri ve bunu gibi bir çok yere götürmemize rağmen bizim var diyerek almadılar. Sokaklarda ekmekler ve öbek öbek kıyafetler vardı.

AFAD’ın teşkilatlanmasında düzen ve ondalık sistem benzeri bir yapı gerekli. Çünkü kimse hangi ilde ne var kim var bilmiyor. Arama kurtarma ekipleride enkazlara dağıldığı için eğitimli personele ulaşmak mümkün değil. Acemile ve gönüllülerin kedi kabiliyetleri ile sistem yürüyor. Bu nedenle sistem ilerleyemiyor.

Ham Bilgi

Hava geceleri gerçekten çok soğuk. Pınarbaşı civarında -21 dereceyi gördük. KahramanMaraş daha ılık olsada yinede çok soğuktu.

Depo giriş çıkış kayıtları Deniz feneri derneğinin elinde, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı ASYA (Acil Sosyal Yardım Ekibi) araç giriş çıkışı ve yönlendirmeyi yapıyor. ASYA nın ilk görevi olmasına rağmen çok başarılılar fakat bu başarı kurumsal değil yöneticilerin bireysel gayreti gibi geldi. Kimsenin hakkını yemeden yardım etmeye çalışıyorlar.

Cemaatlerin şehir merkezinde yemek çadırı var ve yanında yardım dağıtıyorlar. Her yerde sarıklı şalvarlı insalar dolaşıyor. Gıda kuyruğu bekleyen insanlara zarf içinde para dağıttıklarına da şahit oldum.

Şehirde navigasyon kullanılamıyor çünkü binalar göçtüğünde yolları kapatmış. Navigasyonlar işe yaramıyordu. Sadece kabaca doğrultu soylediler.

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: